20130420

uus maailmapilt

Maateaduse-entusiastid muidugi võivad muiata mu avastuse peale, ent vaatagavaat, mis ma siis nüüd meie maakera (õigemini maakaartide) kohta teada sain. Seda, et viis, kuidas maakera pikuti-laiuti kaardile laotatakse, muudab eri maailmajagude suuruseid ja et gloobusel näeb kogu asi kõvasti reaalsem välja - seda mäletan isegi enda kaugest kooliajast. See maakaart, mida ma siiani olen selleks ainuõigeks pidanud, kasutab Mercanteri projektsiooni (ca 1569) - kunagi oli jube hea selle järgi ilmameredel navigeerida (tegelikult, siiani). Ja enamus purjetajaid tulid Euroopa sadamaist - seega oli euroopakeskne kaart, millel muud (vähemvõimsamad-tähtsamad) osad väiksemad paistsid, igati akseptaabel värk. Pealegi, see moodus jätab maaalade ja pinnavormide kuju suht samaks - nii on hea näiteks Queenslandi jõudes kaardilt vaadata, et - näe, Austraalia kujuga saar.  Paraku on nii, et see projektsioonimeetod muudab maaalade proportsioone vastavalt sellele, mida kaugemal nad ekvaatorist asuvad - nii on näiteks Gröönimaa mõnel kaardil Aafrikast suurem. 
Tegelikkuses saab Gröönimaal suusatada ja kelgukoertega kihutada 2 116 086 ruutkilomeetril. Ja Aafrika lõvidel-neegritel-hüaanidel on savannides-kõrbetes seiklemiseks ruumi ei rohkem ega vähem kui 30 221 532 km². Innuiitidel on umbes 14x vähem maad!  Kumb on suurem - kas Gröönimaa või Hiina? Pildil tunduvad nad suht samad olevat, ent - tadaaaaa! Lin, Po ja Shu saavad rikšadega neli korda suuremal maalahmakal rallida! Samuti tundub antud meetodi järgi tehtud kaartidelt, nagu oleks Põhjapoolkera suurem, kui Lõunapoolkera. Põhjuseks see, et Ekvaatorit on 60% allapoole nihutatud ja Antarktika kaardilt välja puksitud.  Ma lugesin päris paljudest kohtadest, et tänu sellisele maailmakäsitlusele, mis Euroopat suurena ja arengumaid vähemtähtsatena näitab, näeme ka meie maailma natuke sellisena. Ehk on mingi tõepõhi asjal all -  otsige näiteks üles Universal filmistuudio logo (kui kohe meelde ei tule). Kindlasti süstib usku kodukamara kesksuesse ja tähtsusesse :) Tegelikkuses - ruutkilomeetreid pidi nuputades - on Lõunapoolkera kaks korda suurem (ma arvan, et siin on viidatud maismaale, poolkera on ikka POOL kera, eksole). Ahjaa - NSVL - 1/6 planeedist ja ilge lahmakas - oli tegelikkuses pindalalt Aafrikast väiksem. 
Aga niimoodi ei saa ju, et suisa maailmakaardimastaabis ärapanemine käib - Euroopa pole enam ammu maailmanaba, maailm on tervenisti suur ja lai, võrdsete proportsioonidega küla! Et meid selles veenda ja kaua ilmakaardi-ebaõigluse käes vaevelnud vähemate rahvaste piinadele lõpp teha, annan oma paljuloetud blogi kaudu panuse, et Peetri kaart ehk Gall-Petersi projektsioon massidesse viia (nad on ise seda küll veidi kauem levitanud ja kasutanud, kui mina siin maamunal kõndinud olen, aga ookean pidavat koosnema veepiiskadest ja vaalarasvast, seega..). Saage tuttavaks, võrdne ja aus, tegelik maailmakaart:

Sama maakera, mis gloobuselt vastu vaatab! Kõige täpsema selgituse leidsin TÜ mingist konspektist, mis annab natuke aimu (inglise keeles oli kõvasti rohkem linke, aga seda juttu annaks tõlkida):

Õigepindsed silindrilised projektsioonid (Petersi projektsioon, mida ülal näete, on ka õigepindne ja silindriline:))

Paralleelide vahe on seatud nii, et erimõõtkavade (erimõõtkava piki paralleeli ja meridiaani) korrutis on üks. Selle tulemusena on tagatud ekvivalentsus igas kaardi punktis. Õigepindsed kaardiprojektsioonid on sobivad kaartidele, mis peavad pindade suhteid õigesti edasi andma. Kui suuremõõtkavaliste topograafiliste kaartide (tavaliselt on need konformse omadusega) puhul pole pindalade mõõtmisel tekkiv viga mõõtkava tõttu märkimisväärne, siis väiksemamõõtkavalistel kaartidel saab usaldusväärselt pindalasid hinnata vaid õigepindse projektsiooni korral. Õigepindsus on oluline paljude teemakaartide puhul. Kui temaatilist infot edastada pindu moonutaval alusel, võib tekkida väga vale ettekujutus nähtuse geograafilisest jaotumusest või tihedusest. Selle tõttu esitatakse tavaliselt statistilised kaardid õigepindsetes projektsioonides. Õigepindsed silindrilised projektsioonid sobivad sealjuures terve maakera esitamiseks (vrd koonilised projektsioonid).

Ma olen selle avastuse üle kohe täitsa rõõmus - ega iga päev ei juhtu, et maailm suisa uue näo saab!
PS! Vaadake, kui suur Mehhiko on!
Aitäh!

No comments:

Post a Comment