Maailm on ülerahvastatud. Kui kuskil mõni seitsmest miljardist tulevikuinimesest tunneb, et tal pole siin maamunal kohta või rolli, siis tulgu Viet Nami olemist õppima. Sest...mitut inimest on vaja, et tänavat pühkida? 4 ruutmeetrit = 4 inimest. Mitu inimest on tarvis, et teenindada pisikest, 5 lauaga restorani? 8! Mitu inimest on tarvis, et tänavaputkas maisi küpsetada, palju on tarvis ühte tanklasse tankijaid, mitu inimest töötab korraga pisikeses kioskis jne :) Need, keda on õnnistatud mõne tegevuse või tööotsaga - elukogenud on rääkinud, et helgel nõukogudeaal olla ka kõigil töö olnud - täidavad oma rolli, olgugi, kui pisikest, suure hoolega. Restoranis näed, kuidas uksel on inimene, kelle ülesandeks on inimeste sissekutsumine. Ukse taga on inimene, kes hoiab uksehoidja tegevusel silma peal. Uksehoidja hoidja ühesõnaga. Ettekandja toob menüü, võtab tellimuse ja toob kassiiri poolt koostatud arve, aga raha annab rahahoidjale, kes paneb selle enda kõhukotti. Et neil kolmel koostöö ikka hästi sujuks, on olemas inimene, kes hoiab neil silma peal ja vajadusel juhedab. Sööki toovad lauda 1-3 erinevat inimest. Ja keegi koorib kuskil porgandit ja keegi praeb riisi. Põnev!
Üldine foon näikse olevat, et vietnamlased on üks väga ettevõtlik rahvas. Tänavaid ääristavad üksteise vastu surutud 2-3-4 korruselised kitsad majad. Pea, et iga maja esimene korrus on kohandatud mingit sorti kauba müümiseks või teenuse osutamiseks - koopiakeskuste, restoran/autopesulate, reisiagentuuride, ratta - ja rollerirentide, pudi-padi-limonaadi-riiete-suveniiri-bensiini poekeste, india-itaalia-vietnami-tai restoranikeste lõputu raja ees, kõnniteel tehakse süüa ja ka süüakse ning siinsamas - tänaval - ka ülejäänud aeg surnuks lüüakse. Sest kas kaarte või mõnda muud mängu mängivaid ja niisama, tegevusetuse käes mõnulevaid inimesi, kohtab ka. Neilt saab murelik tulevikuinimene mittemidagitegemise ja lihtsaltolemise kunsti õppida.
|
päeval autopesula / õhtul restoran-söökla |
|
järgmine restoran. grillrestoran. |
|
pudel peseb lõkkesuitsus uueks |
Poeomanikud ja restoranimeelitajad on suht arusaajad - "ei" on ka kolmandal korral "ei" ning mõnikord piisab rahulolevalt äsja punnisöödud kõhu silitamisest, et sõnum kohale jõuaks. Mida kaugemale linna turistisegusest keskusest, seda argisemaks ja lihtsamaks läheb - poekeste/tänavaputkade jada tundub olevat lõputu, aga inimesed rehmavad lihtsalt naeratades "Tere, osta midagi" ja ega nad eriti ei oota, et võõramaaloom oma lenksu tema suunas pööraks - ilmselge suunitlus kohalikule klientuurile! Samas - kaup on kõik ikka ja jälle sama ja paneb lõpuks mõtlema, et ehk on see ülim miniettevõtlus mitte omaalgatuslik ärimeel, vaid alasti kistud püramiidskeem? Nad on kohaliku haardega tolmuimejamehed ja kodukeemia müüjad! Iga mees oma poekesega on olude sunnil müügimees - suht sarnane ja sama puuga löödud kaup valmib ja tarnitakse ühest tehasest ning kasum voolab lõpuks sinnasamasse tehasesse tagasi? Ning kõige väiksem kasum jääb sinna, kus toimub kõige suurem võimlemine? Sest võimlema peab - kaup on nii ... et ma alguses pidasin siintoimuvat mingiks lühiajaliseks eksperimendiks - ärime saasta ja vaatame, kuidas läheb - aga aju ja loogika küsivad, et miks nad oma eksperimendi just praeguseks ajastasid. Seega on siintoimuv pidev kadaka turg pigem kestev reaalsus.
|
velopõdrakärbes |
Tõelised paariad on velotakso ja mototakso juhid. Need ei jaga ei "E"-d ega "I"-d. Taktika on lihtne - hüüa hei või signaalita või plaksuta, et luua silmside - nüüd küsi nime-päritolu-suru-kätt-kiida-end-ära kuula-eitust -suru-sajaga-oma-teenust-peale-näita-kiiduvihikut- jälita-jälita-jälita. Ma saan aru küll, et ka neil on kindlasti pered, mida toita ja diivanid, millel kate vajab vahetamist ja lapse telefoniarve, mis tarvis tasuda, aga jala tahaks ka käia ja vahest tahaks niisama juttu vesta - ilma iga minuti tagant vahelesegatud saamata. Niisiis ongi - ütled viisakalt ei ja siis juba järsult. Sest kui inimene on nagu põdrakärbes end su higisel seljal sisse seadnud, tuleb kuuseoksaga sügada, kuni rahu majas. Või hotellist ratas rentida. Ka hea. "Tomorrow, we ride together, right?". Jip, otse päiksesse - Sina ees, mu kallis uus sõber.
|
valmib munaroog |
|
ja liha raiutakse mopeedi istmel! tsiisus! |
Mhmhmm. Ettevõtlikud inimesed töötavad ka tänavatel - juuksurid ja rätsepad ja kokad. Eelpoolmainitud paariad ka. Ja siis on veel päikseprilli- ja raamatumüüjad, kes jalutavad väsimatult ümber oma kvartali, põigates sisse igasse restorani, kus külastajaid leidub. Kui päikseprilli-ja suitsu müüjad meenutavad oma agregaatitega filmidest tuntud althõlma-käekellamüüjaid, siis raamatumüüjad veavad endaga kaasas umbes 30(!) raamatut. Saigonis kandsid nad seda raskust puusal ja Nha Trangis tassisid kastiga kaasa - powermanid ja -womanid! Raamatuid ei taha osta, kuna reisin seljakotiga. Aga miski muu jäi kuskil tajutagamaadel kripeldama. Astusin raamtupoodi ja avasin Lonely Planeti "Vietnam"i, kuna endal on see hetke enimlehitsetud letüüriks. Ja -need ettevõtlikud inimesed paljundavad raamatuid ka! Pildid on tuhmid, tekst viltu ja arvatavasti laguneb esimese lugemise ajal laiali (ehk nagu L.P-s kirjas on: "Su võltsitud raamat hävineb ise järgmise 5 sek jooksul") aga muidu kõik sama - umbes 10x vähema raha eest. Ehk siis, kuskil püramiidi tipus on põrandaalune koopiakirjastus.
|
riildiil |
Ma loodan südamest, et seal kõrval pole veepudelivillimisliini.
Aitäh!